Aranżujemy łazienkę z pomysłem

Łazienka to pomieszczenie, które w wielu mieszkaniach jest niezwykle małe. Jeśli mamy łazienkę o odpowiednich rozmiarach, również możemy mieć problem z jej zaaranżowaniem. Czym kierować się podczas wyboru elementów wyposażenia łazienki? O czym pomyśleć już ba etapie budowania domu?

Podczas budowy montowana jest instalacja elektryczna. Warto już wtedy pomyśleć o tym, jak urządzimy naszą łazienkę. Jeśli ma być w niej pralka, musimy pomyśleć o gnieździe z uziemieniem. Jeżeli w domu korzystamy z dwóch pralek, wygospodarujmy na nie miejsce w łazience i pomyślmy, jak podłączymy je do źródła zasilania. Niezbędne jest też gniazdo, które będzie zabezpieczone klapką. Podłączymy do niego suszarkę czy lokówkę.

Ważną kwestią jest wybór wanny lub prysznica. Istnieją łazienki, w których znajduje się i wanna i prysznic. Istnieje też możliwość pogodzenia tych dwóch funkcji, gdy mamy miejsce jedynie na wannę. Istnieją bowiem parawany nawannowe, które montujemy przy wannie. Dzięki szybkiemu zsunięciu szklanych ścianek jesteśmy w stanie zbudować sobie niejako osłonę prysznicową. Jest to idealne rozwiązanie w domach, w których powstają kłótnie pomiędzy zwolennikami szybkiego i odświeżającego prysznica oraz wielbicielami długiego leżakowania i relaksu w wannie. Jeśli w łazience jesteśmy w stanie pomieścić zarówno wannę, jak i prysznic, problem zostaje szybko rozwiązany. Jeśli dysponujemy niewielką ilością miejsca, parawan może okazać się fantastycznym rozwiązaniem.

Na rynku nie brakuje dzisiaj mebli łazienkowych. Kiedyś w łazience znajdowała się jedna plastikowa półka lub wisząca i elegancka półka ze szkła i metalu. Dzisiaj jesteśmy w stanie dobrać całą kolekcję szafek, które pokryte są odpowiednio wykonaną powłoką gwarantującą odporność na wilgoć. Dzięki temu nawet w zaparowanej łazience nie zniszczymy pięknej szafki. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ w łazienkach trzyma się zwykle sporo kosmetyków i innych drobiazgów. Teraz możemy zmieścić je w szufladach i szafkach, które pasują do całościowej aranżacji pomieszczenia.

Problemem w wielu mieszkaniach są małe łazienki. Jak zadbać o to, aby niewielkie pomieszczenie było urządzone z pomysłem, a jednocześnie praktycznie? Dobrym rozwiązaniem jest przede wszystkim przemyślany wybór elementów wyposażenia. Pralki mają dzisiaj najróżniejsze wymiary. Osoby posiadające małe łazienki często stawiają na wąskie pralki z wsadem od góry. Dzięki temu nie trzeba gospodarować miejsca na osobę, która będzie wsadzała pranie do bębna umieszczonego z przodu pralki. Warto też zastanowić się nad zakupem sedesu umocowanego w ścianie, a nie w podłodze. Dzięki takiemu rozwiązaniu optycznie powiększamy powierzchnię podłogi. W ten sam sposób można zamontować bidet. Warto wiedzieć, że w małej łazience nie musimy montować małej umywalki. Ma być ona praktyczna, a jej zbyt małe rozmiary dodatkowo przykują uwagę do niewielkich wymiarów całego pomieszczenia. Dobrym pomysłem są też jasne i błyszczące płytki. Ciekawe zdobienia dodadzą łazience charakteru.