Kwiaty doniczkowe – wspaniała ozdoba w każdym domu

Niegdyś kwiaty doniczkowe były obecne niemalże w każdym domu. To efektowna i tania dekoracja. Jednak w dzisiejszych czasach wiele osób z nich rezygnuje, tłumacząc, że nie mają ręki do kwiatów, czasu na ich pielęgnowanie itd. Tymczasem kwiaty doniczkowe wcale nie musza być wymagające. Istnieje wiele popularnych gatunków, które wyglądają pięknie, a są łatwe w utrzymaniu i tanie. W dodatku można samodzielnie przygotowywać rozsady, to doskonały sposób na uzyskanie właściwie za darmo dodatkowych kwiatów, które mogą ozdobić różne pomieszczenia w domu.

Warto poeksperymentować, gdyż jak się okazuje, nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy w sklepach ogrodniczych, by mieć w swoim domu wspaniałe, egzotyczne okazy. Popularnością swego czasu cieszyły się różne gatunki plam. Plamy wyglądają bardzo efektownie, są cudownym sposobem na nadanie wnętrzu eleganckiego, nieco egzotycznego charakteru. Jednak tego typu drzewko może w sklepie ogrodniczym słono kosztować. Tymczasem wcale nie trzeba go kupować. Egzotyczne roślinki można samodzielnie wyhodować w domu. Świetnie się do tego nadają różne nasionka, które wydłubiemy po prostu z różnych owoców. Jeśli marzy się nam palma daktylowa – kupmy suszone daktyle, a pestki wsadźmy do doniczki z żyzną ziemią. Warto tego typu eksperymenty przeprowadzać, na wiosnę, wtedy będziemy mieć najlepsze efekty. Wystarczy taką pestkę podlewać, a po kilku miesiącach powinna wykiełkować. Mozę to tarć dosyć długo, dlatego nie należy się niecierpliwić. Najlepiej jest taką daktylową sadzonkę ustawić na parapecie od południa. To najlepsza ekspozycja także dla innych egzotycznych roślin, które chcemy wyhodować.

Stosunkowo łatwe i niekłopotliwe w uprawie są też cytrusy. Możemy mieć w swoim domu swoje własne drzewko pomarańczowe, mandarynkę lub cytrynę. Liście takich roślin pięknie pachną cytrusami, poza tym roślinki wygadają przeuroczo – trzeba je umiejętnie przycinać i formować, by uzyskać w efekcie ładne, miniaturowe drzewka. Inne owoce, które się nadają do uprawy z nasion – to np. granaty. Z pestek powinno wykiełkować kilka zdrowych sadzonek.

Można też spróbować owocem awokado – tylko że na wypuszczenie pędu trzeba będzie długo czekać. Tak więc są to sposoby, jak tanio wyhodować niezwykle efektowne, egzotyczne rośliny, które z pewnością wprawią w zachwyt naszych gości. Pięknie wyeksponowane, w barwnych doniczkach, będą stanowić nieocenioną ozdobę wnętrza, Trzeba jednak pamiętać, że takie egzotyczne drzewka potrzebują dużo słońca. Najlepiej jest je stawiać w pobliżu okien o ekspozycji południowej, ewentualnie wschodniej. Wtedy będą pięknie rosły. Trzeba też pamiętać o regularnym podlewaniu.

Rośliny doniczkowe to nie tylko ozdoba. Są one polecane wszystkim, którzy chcą zadbać o dobra atmosferę – oczyszczają one powietrze, wyłapują promieniowanie np. z komputera, telewizora itd. Dlatego warto przy urządzeniach elektronicznych stawiać kwiaty doniczkowe. Szczególnie te o dużych liściach. Może to być np. skrzydłokwiat – cudownie wygląda szczególnie, gdy zakwitnie, a może też być to zwykła paprotka. Paprocie szczególnie polecane, gdyż chłoną one zanieczyszczenia, poprawiają atmosferę w pomieszczeniu, wpływają korzystnie na wiele tego typu czynników.