Sypialnia pełna pięknych snów…

Problemy ze snem nie są w naszych czasach rzadkością. Niestety, obecne tempo życia, przytłaczający nawał obowiązków, nieustający stres, ograniczona aktywność fizyczna i niezdrowa dieta nie sprzyjają zapadaniu w relaksujący, nocny wypoczynek. Jeśli więc cierpisz z powodu trudności związanych ze snem – towarzyszy Ci bezsenność, sen przerywany, koszmary nocne i inne dolegliwości – z pewnością wiesz, jak duży wpływ ma niedostatek wypoczynku na jakość codziennego życia. Zaczynasz mniej efektywnie wypełniać obowiązki – zarówno te zawodowe, jak i prywatne, przestajesz radzić sobie ze stresem, stajesz się apatyczny, nerwowy i drażliwy, a nawet rutynowe podróżowanie samochodem wydaje się być bardziej niebezpieczne, bo czujesz wszechogarniające zmęczenie. Dlatego też, w naszym artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci zaaranżować Twoją sypialnię tak, aby przyjazny i komfortowy wystrój uczynił walkę z nocnymi problemami łatwiejszą.

Zacznijmy więc od koloru ścian. Urządzając mieszkanie, wiele osób popełnia powszechny błąd – nie docenia potęgi barw i wybiera kolorystykę niesprzyjającą zasypianiu, a wręcz pobudzającą i nasilającą drażliwość. Być może uwielbiasz ciepłe, słoneczne kolory – żółć i pomarańcz wydają się generować w Tobie pozytywne emocje, a czerwień dodaje Ci energii do działania. Oczywiście – masz prawo lubować się w soczystych barwach, jednak musisz mieć świadomość, że tego typu odcienie zupełnie nie nadają się do wykończenia sypialni. Ciepłe kolory mogą bowiem sprawić, że nawet pomimo zmęczenia, cierpieć będziesz z powodu trudności z zasypianiem. Czerwienie i inne energetyzujące kolory nadto pobudzają, dodają energii, a w niektórych przypadkach również powodują niepokój. Dlatego też, na ściany w sypialni najlepiej położyć farbę w stonowanym, chłodnym odcieniu. W tym celu najlepiej więc sięgnąć po delikatne błękity, szarości i zielenie lub tradycyjną, nieco przygaszoną biel. Subtelne odcienie załagodzą nerwowość, pomogą Ci zrelaksować się i odprężyć, a nawet uczynią łatwiejszym zapadanie w głęboki, długotrwały sen.

Oczywiście, dla prawidłowej higieny snu niezwykle istotny pozostaje materac – to jeden z elementów, które decydują nie tylko o komforcie nocnego wypoczynku, ale i o samopoczuciu po jego zakończeniu. Dlatego też, na materacu nie warto oszczędzać – pokuszenie się o model wysokiej jakości, a co za tym idzie – w większej cenie, ma swój sens. Materac powinien mieć bowiem odpowiedni stopień twardości. Musi również we właściwy sposób układać kręgosłup podczas wypoczynku. Materac zbyt miękki lub zbyt twardy to gwarancja dolegliwości bólowych (głównie w odcinku szyjnym, lędźwiowym i krzyżowym) kręgosłupa po obudzeniu się. We właściwym modelowaniu kręgosłupa podczas snu uczestniczy również poduszka. Jeśli więc cierpisz z powodu chorób zwyrodnieniowych lub po prostu obserwujesz u siebie niezdiagnozowaną nasiloną bolesność – zdecyduj się na specjalne, medyczne modele poduszek, które właściwie podtrzymują głowę i szyję.