Jak urządzić małe mieszkanie?

Bloki budowane i projektowane według starego budownictwa mają do zaoferowania mieszkania, które do największych nie należą. I o ile metraż bywa przyzwoity, a nawet mieszkanie wydaje się duże – niestety duża część powierzchni jest nieużytkowa. Chodzi tu o duże przedpokoje, często długie ale wąskie. I tu pojawia się pytanie – jak dobrze zagospodarować taką przestrzeń? Kluczem do sukcesu jest odpowiednie wykorzystywanie każdego metra. Na szczęście z pomocą przychodzą nam sklepy z artykułami budowniczymi oraz te meblarskie i dekoracyjne.

Ale od początku! Aranżację małego mieszkanka trzeba zacząć od podłóg i ścian. Dlaczego? Bo nawet jeśli uda nam się rozplanować układ mebli, to i tak pomieszczenia mogą się wydawać przytłaczające przez nieodpowiednie dobranie kolorów powierzchni. W małych mieszkaniach najważniejsze jest to by te były jasne – ponieważ optycznie mogą powiększać pomieszczenie. Powinniśmy też postawić na jednolite i dobrane do siebie barwy. Szczególnie trzeba na to zwrócić uwagę w przypadku połączonych ze sobą pomieszczeń – mowa tu o przedpokoju przedłużonym o kuchnię czy aneksy kuchenne – tu musimy zadbać o to by dobierać takie same podłogi i ściany, które ze sobą współgrają.

A skoro mowa o jasnych kolorach warto zastanowić się nad bielą, która do tego wygląda elegancko i czysto.
Jak już uporamy się ze ścianami i podłogami to przychodzi czas na planowanie pomieszczeń oraz układaniu i dobieraniu mebli. Tu warto zasięgnąć pomocy internetu i katalogów z meblami czy specjalnych gazet i czasopism. A możliwości jest wiele. Wszystko jednak powinno być w podobnym stylu – raczej minimalistycznym, by nie “zagracić” pomieszczeń. W dobieraniu mebli kluczową rolę odgrywa ich funkcjonalność. Warto nawet wybierać te, które są wielofunkcyjne. Dlaczego? Ponieważ w małym mieszkaniu bardzo często rolę sypialny spełnia również pokój dzienny – i tu kanapa powinna też być łóżkiem. Podobnie jest z biurkiem do pracy, które też często służy jako stół do jedzenia. Pojemne szafy i komody nie mogą zabierać zbyt dużo miejsca – bo mogą przytłoczyć mieszkanie – i tu z pomocą przychodzą szafy narożne i te które projektujemy sami, bądź robimy na zamówienie. Warto wybrać tu przesuwane drzwi, na wysokość aż do sufitu montowane w przestrzeni wykonanej dzięki regipsowym cienkim ściankom. Takie szafy doskonale sprawdzają się w niezbyt szerokich przedpokojach – a zamontowane w nich półki i pręty na wieszaki idealnie pomieszczą wszystkie potrzebne ubrania. Do małych mieszkań warto też kupować tak zwane meble z pomysłem, które moją w sobie ukryte schowki. Na rynku można znaleźć wiele takich rozwiązań.
Nawet urządzając łazienkę trzeba myśleć o dobieraniu sprzętów i mebli. Czasem bardziej praktyczna może okazać się mała, narożnikowa wanna. Niekiedy to brodzik zaoszczędzi miejsce. Dobrze jest równieżzainwestować w praktyczne szuflady lub szafki, które umieszczamy pod umywalką. Można w nich schować dużo rzeczy i pomieszczenie nie wydaje się tak chaotyczne.

No i jeszcze raz podkreślmy minimalizm – nie warto kupować zbyt wiele zbędnych dodatków – bo one zagracają pomieszczenia. Drobne sprzęty AGD trzeba chować, bo leżące na wieżchu mogą dawać poczucie chaosu a nawet bałaganu.

Już tak na sam koniec – warto też zainwestować w lustra i odpowiednie oświetlenie – bo przy ich pomocy można łatwo powiększyć optycznie pomieszczenia. Jeśli jednak z jakiś powodów projektowanie małego mieszkania przerasta nasze możliwości – należy zastanowić się nad pomocą profesjonalisty. Architekt wnętrz z pewnością wykorzysta każdy metr kwadratowy w naszym mieszkaniu!