Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/npro16/domains/wnetrzadoskonale.pl/public_html/swl/links.php on line 215

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/npro16/domains/wnetrzadoskonale.pl/public_html/swl/links.php on line 216

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/npro16/domains/wnetrzadoskonale.pl/public_html/swl/links.php on line 216

Jak zmniejszyć hałas w domu?


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/npro16/domains/wnetrzadoskonale.pl/public_html/swl/links.php on line 215

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/npro16/domains/wnetrzadoskonale.pl/public_html/swl/links.php on line 216

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/npro16/domains/wnetrzadoskonale.pl/public_html/swl/links.php on line 216

Dom powinien być oazą spokoju dla wszystkich mieszkańców bez względu na to, czy mieszkamy na odludziu, czy w centrum zatłoczonego miasta. Bez względu na położenie oraz sąsiedztwo to właśnie w nim się relaksujemy, odpoczywamy od ciężkich chwil w pracy. Zdarza się jednak, iż pomimo naszych usilnych prób, dochodzą do nas hałasy z zatłoczonej ulicy, co przez całą noc nie pozwala nam zasnąć. Innym problemem mogą być sąsiedzi, którzy rozmawiają głośno, podczas gdy my chcąc nie chcąc jesteśmy świadkami każdej wymiany zdań. Poniżej podane zostaną sposoby ograniczania hałasu w domu w taki sposób, by z jednej strony skutecznie odciąć się od zbędnych hałasów a z drugiej nie poświęcić na ten cel zbyt wiele czasu oraz środków.

Normy hałasu

Istnieją ustanowione normy hałasu, które są dopuszczalne ze względu na charakter pomieszczenia. Oczywiście w momencie, gdy pracujemy w biurze, norma hałasu będzie zwiększona, niż norma hałasu w mieszkaniu. Standardowo norma hałasu w domu powinna wynieść maksymalnie 40 dB w dzień oraz 30 dB w nocy. Wartość tą można zmierzyć, używając specjalistycznego sprzętu zwanego decybelomierzem. Jeśli jednak nie zależy nam na precyzyjnym odczycie, możemy się wspomóc jedną z wielu aplikacji mobilnych, które wyświetlają poziom hałasu w pomieszczeniu. Odczyty te jednak należy brać z odpowiednią rezerwą, gdyż będzie to wynik zaledwie orientacyjny. W momencie, gdy odczyty przekraczają standardowe normy hałasu w mieszkaniu, powinniśmy zastanowić się nad wyciszeniem naszego mieszkania.

Najważniejsze są okna

To właśnie okna są najczęściej największym prowodyrem nieznośnego hałasu w domu. Wiele osób mieszkających w pobliżu gwarnych bądź często użytkowanych dróg zastanawia się, jak wyciszyć okno od ulicy. Już na etapie planowania mieszkania warto zastanowić się nad zakupem okien z bardziej zaawansowanymi parametrami, niż te standardowe tym bardziej, gdy planujemy część mieszkania lub domu od strony ulicy. Standardowe okna tłumią odgłosy do około 32 decybeli. Jest to stosunkowo niewiele. Dlatego też warto zainwestować w okna o podwyższonej izolacji akustycznej. Dobrym pomysłem będzie wybór aluminiowych okien. To jeden z najtrwalszych materiałów budowlanych, które doskonale izoluje dźwięki i dodatkowo gwarantuje maksymalny dostęp do światła.

W przypadku, gdy nie jesteśmy gotowi na wymianę okna, możemy, choć w małym stopniu doprowadzić do wyciszenia pomieszczenia poprzez zamontowanie odpowiednich okiennic bądź specjalnych rolet zewnętrznych. Tego typu rolety mają bardziej uniwersalne zastosowanie, gdyż oprócz tłumienia hałasów mają też funkcję antywłamaniową, co może być szczególnie przydatne w sytuacji, gdy mieszkanie umiejscowione jest na parterze.

Wyciszenie podłóg

Wyciszenie podłogi w mieszkaniu jest drugim najbardziej powszechnie stosowanym sposobem na wyciszenie hałasów mieszkania. Służy temu izolacja akustyczna, która w dużym stopniu może podnieść komfort korzystania z pomieszczenia. Wygłuszenie podłogi może zostać wykonane za pomocą specjalnych podkładów podłogowych, które chronią mieszkańców zarówno przed zwykłym użytkowaniem, jak i dźwiękami uderzeniowymi. Do wyciszania podłóg najczęściej używa się:

  • Podkładu z polietylenu o dużej gęstości,
  • Podkładu z ekstrudowanego polistyrenu,
  • Podkładu poliuretanowo-mineralnego.

Tego typu podkłady o niskiej sztywności dynamicznej mogą zmniejszyć natężenie hałasu aż o 30%.

Montaż drzwi wygłuszających

Mieszkając w bloku lub kamienicy, często dochodzą do nas wszelkie hałasy dochodzące z korytarza. W samym mieszkaniu hałasy dobiegające z innych pomieszczeń mogą być irytujące. W celu odpowiedniego uszczelnienia drzwi możemy skorzystać z dwóch wyjść. Pierwszą, niskokosztową opcją jest odpowiednie uszczelnienie drzwi, czyli odpowiedni montaż metalowego progu, naklejenie maty wytłumiającej na drzwi, lub powieszenie kotary na drzwi. Wszystkie te elementy powinny skutecznie wygłuszyć wszelkie dźwięki dochodzące zza drzwi. W przypadku jednak gdy te zabiegi nie spełnią naszych oczekiwań, niezbędne może okazać się zamontowanie drzwi wygłuszających.

Drzwi dźwiękoszczelne są świetnym sposobem na odcięcie się od hałasów zarówno wewnątrz mieszkania, montując je w konkretnych pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, gdy będziemy ich używać jako drzwi zewnętrznych. W zależności od naszych preferencji i potrzeb drzwi wygłuszające charakteryzują się różnym poziomem wygłuszenia, od 32 dB do aż 42 dB.

Dodatkowe sposoby na wyciszenie mieszkania

Oprócz powyższych sposobów, na rynku dostępnych jest wiele innych ciekawych sposobów wyciszania pomieszczeń. Coraz większą popularność zyskują specjalne tapety wygłuszające, które pozwalają na wyciszenie hałasów generowanych za ścianą. Tego typu tapety dostępne są w wielu ciekawych wzorach oraz kolorach. Gdy chcemy zadbać o skuteczniejsze wytłumienie dźwięków zza ściany, powinniśmy zainteresować się specjalnymi panelami ściennymi, które zawierają w sobie piankę o wysokim współczynniku pochłaniania dźwięku.

Sposobów na wyciszenie mieszkania lub domu jest wiele. W procesie wyboru najlepszej metody musimy zastanowić się, skąd dochodzi największy hałas, i skupić się właśnie na wyciszeniu tych elementów.

Dodaj komentarz