Ciekawe aranżacje okien

Okna stanowią ważny element wystroju, dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób można zadbać o ich atrakcyjny wygląd. W dobie naszych czasów nie jest to trudne, bo mamy do dyspozycji naprawdę wiele interesujących rozwiązań.

Przede wszystkim warto wspomnieć o roletach, które obecnie są powszechne niemal w każdym polskim mieszkaniu. Nic dziwnego, że Polacy je uwielbiają – w końcu są nie tylko estetyczne, ale także bardzo praktyczne. Dzięki nim można skutecznie ograniczyć napływ promieni słonecznych do mieszkania, co oczywiście wpływa na komfort domowników. Rolety można kupić w najróżniejszych wariantach kolorystycznych, a więc bez problemów można dopasować ich odcień do koloru ścian. Bardzo interesująco prezentują się rolety z dodatkowymi aplikacjami. Wzornictwo w postaci wytłaczanych szlaczków, listków czy motywów geometrycznych to strzał w dziesiątkę dla każdego, kto poszukuje niebanalnych rozwiązań. Warto także podkreślić, że rolety są wygodne w użytkowaniu. Niektóre z nich można prać automatycznie, więc utrzymanie ich w czystości nie jest żadnym problemem.

Na aranżację okna bez wątpienia wpływają również firany oraz zasłony. Wielu ludzi preferuje klasyczne, białe modele o regularnym zakończeniu. Inni z kolei stawiają na bardziej oryginalne firany w asymetrycznej formie. Bardzo ciekawym urozmaiceniem są również kolorowe wstawki. W salonach z firanami można znaleźć modele z kolorowymi motywami, które sprawdzą się zarówno w przypadku klasycznej, jak i bardziej awangardowej aranżacji. Niestety, wielu ludzi rezygnuje z firan na rzecz rolet bądź żaluzji. W rzeczywistości jednak to właśnie firanki dodają poszczególnym pomieszczeniom uroku i ocieplają dane wnętrze. Funkcję dekoracyjną pełnią również zasłony. W tym wypadku warto zdecydować się na taki kolor, który będzie ciemniejszym odcieniem koloru ścian bądź będzie tworzył ze ścianą wyraźny kontrast. Wiele tutaj zależy od naszych indywidualnych upodobań dotyczących kolorystyki.

Do aranżacji okna można także zaliczyć rośliny doniczkowe. To właśnie one zdobią nasze parapety, zachwycając atrakcyjnym wyglądem. W tym względzie bardzo dobrze sprawdzą się eleganckie storczyki, fiołki alpejskie czy grudniki. Oczywiście ważny jest także wybór odpowiedniej doniczki. Jeśli zależy nam na klasycznej aranżacji wnętrza, powinniśmy zdecydować się na doniczkę utrzymaną w jednolitym kolorze. Wzorzyste modele mogą wprowadzić do naszej aranżacji za dużo chaosu. Na parapecie można także ustawiać porcelanowe bądź gipsowe figurki. Niektórzy również stawiają w tym miejscu ramki ze zdjęciami. Musimy jednak pamiętać o tym, aby zachować umiar w liczbie tego typu dodatków.

Jak widać, wygląd okna jest w pełni uzależniony od naszych upodobań. Możemy ozdobić je za pomocą niebanalnej rolety lub zdecydować się na elegancką firanę. Ciekawym pomysłem są także mniejsze kwiaty doniczkowe czy dekoracyjne figurki. Niektórzy stawiają na jeszcze oryginalniejsze pomysły i decydują się na zawieszenie wielokolorowych witraży. Możliwości naprawdę jest wiele, więc nikt nie powinien mieć problemów z udekorowaniem swojego okna.