Balkon ozdobą mieszkania

Na wygląd i atmosferę w mieszkaniu duży wpływ ma to jak prezentują się okna, a także to, co widać za oknem, zwłaszcza wtedy gdy dysponujemy balkonem. O zachowaniu na nim porządku nie trzeba nikomu przypominać Jeśli chcemy, by nasz balkon był prawdziwą ozdobą, warto zdecydować się na odpowiednie rośliny, które będą cieszyć oko zarówno przechodniów, jak i domowników.
Wybór odpowiednich roślin na balkon nie jest łatwą sprawą. Zależy w dużym stopniu od tego, na jaką stronę świata wychodzą nasze okna. Niektóre gatunki roślin lubią warunki słoneczne, inne zaś do rozkwitu potrzebują cienia.
Posiadacze balkonu od strony południowej stoją na wygranej pozycji. Według ogrodników najłatwiej dokonać tu aranżacji, ponieważ słońca jest tu pod dostatkiem. Jedyną wadę stanowi fakt, że rośliny łatwo mogą ulec przesuszeniu, zwłaszcza w upalny dzień. Nie można więc zapominać wtedy o częstym podlewaniu. Spośród wielu odmian możliwych tu do zastosowania, warto postawić na petunie kaskadowe, odznaczające się intensywnymi kolorami, surfinie i dalie. Doskonałe będą też pochodzące z półkuli południowej bugenwille, cieszące oczy przez całe lato za pomocą ogromnej liczby różowych kwiatków. Jeżeli mamy tendencję do zapominania o podlewaniu roślin, dobrym wyborem będzie złocień, wykazujący się odpornością na suszę.
Trochę zbliżone warunki panują też na balkonie od strony zachodniej. Słońca jest już nieco mniej, bowiem świeci tylko po południu i jest wówczas bardzo mocne. Sprawdzą się tutaj kolorowe fuksje, zarówno pojedyncze, jak i posadzone w kompozycji z innymi kwiatami. Dodatkowo można wybrać niebieskie lobelie, a także wielobarwne pelargonie czy stokrotki afrykańskie.
Balkon od strony wschodniej stanowi już pewne wyzwanie dla miłośników roślin. Dominuje tu przez większą część dnia cień i chłód. Słońce tu prawie wcale nie nagrzewa balkonu, ponieważ świeci tylko do południa. Do takich warunków trzeba się dostosować, wybierając rośliny. Najlepiej będą tu się czuły ogrodowe hortensje, nadające się też do sadzenia w donicach. Oprócz tego dobrym wyborem będzie różyczkowa wersja begonii, którą warto umieścić w koszu wiklinowym. Dla uzyskania ciekawego efektu możemy też pokusić się o stworzenie kompozycji z wymienionych roślin, którą umieścimy w wiszącej skrzyni.
Najtrudniejsze zadanie stoi przed właścicielami balkonów od strony północnej. Lepiej wybrać rośliny lubiące cień, takie jak trawy czy barwinki i zasadzić je w donicach o niebanalnym wzornictwie.
Na balkonach, na których słońce przygrzewa choć przez część dnia, możemy postawić doniczki z różami lub kratki, jeśli wybierzemy róże pnące. Te najpiękniejsze ze wszystkich roślin nadają się jak najbardziej na balkon. Wystarczy tylko pamiętać by zakupić odmianę krzaczastą, o drobnych kwiatkach. Takie różyczki nie sprawiają trudności w pielęgnacji, a bogactwem swych kolorów rozweselą niejedno smutne pomieszczenie.
Rynek oferuje nam wiele rodzajów roślin balkonowych, tak więc bez trudu dodamy balkonowi uroku, a tym samym zmienimy nieco wizerunek naszego mieszkania.