Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/npro16/domains/wnetrzadoskonale.pl/public_html/swl/links.php on line 215

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/npro16/domains/wnetrzadoskonale.pl/public_html/swl/links.php on line 216

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/npro16/domains/wnetrzadoskonale.pl/public_html/swl/links.php on line 216

Jak dobrać oświetlenie w kuchni?

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu. W wielu domach to właśnie kuchni odbywają się spotkania rodzinne przy wielkim stole, omawiane są plany wakacyjne, problemy w szkole lub po prostu toczone są miłe rozmowy. Kuchnia powinna być urządzona w taki sposób, który zapewni nam nie tylko funkcjonalność pomieszczenia, ale też pozwoli stworzyć w nim niebanalny nastrój udzielający się wszystkim domownikom. Podczas aranżacji kuchni nie powinniśmy zapominać o świetle. Przygotowanie przestrzeni na potrzeby domowników to nie tylko wygodne meble oraz estetyczne dekoracje, ale też praktyczne i nastrojowe oświetlenie. Jak zorganizować światło w kuchni?

Przede wszystkim warto zauważyć, że oświetlenie kuchni zależy od tego, co będzie się w niej działo. W tym miejscu przygotowujemy posiłki, rozmawiamy, ale niekiedy też pracujemy przy komputerze lub podejmujemy gości. Ta ostatnia opcja pojawia się zwykle w momencie, gdy kuchnia połączona jest z jadalnią. Aby uczynić pomieszczenie funkcjonalnym i po pewnym czasie nie musieć planować gruntownego remontu, warto już na początku zaplanować oświetlenie. Zastanówmy się, po co nam kuchnia i wtedy dobierzemy ilość oraz jakość punktów świetlnych.

Przede wszystkim postawmy na odpowiednie oświetlenie miejsca, w którym będziemy przygotowywali posiłki. Blat powinien być oświetlony na tyle dobrze, abyśmy nie zadrasnęli się nożem lub nie skaleczyli jakimkolwiek innym narzędziem kuchennym. Najlepszym rozwiązaniem są tutaj halogeny montowane pod szafkami. Ich światło nie jest niczym zakryte w przeciwieństwie do światła lampy, którą zasłaniamy swoim ciałem. W efekcie światło to nie pozwala nam rozjaśnić blatu, bo rzucamy cień na produkty, które przygotowujemy. Halogeny są tutaj odpowiednią propozycją. Jeśli mamy blat w formie wyspy na środku kuchni, warto powiesić nad nim dodatkową lampę. Wtedy mamy pewność, że każdorazowe gotowanie będzie odbywało się na idealnie oświetlonym stanowisku. Nie meczymy wzroku i nie ryzykujemy skaleczenia.

Lampa na środku kuchni to nie zawsze dobre rozwiązanie. Jeśli pomieszczenie jest duże, dobrym pomysłem jest powieszenie dwóch lamp. Jedna z nich powinna wisieć nad stołem, jeśli znajduje się on w tym samym pomieszczeniu co meble kuchenne. Światło lampy jest dobre podczas zamiatania czy odkurzania, ale nie zawsze sprawdza się, gdy czytamy przy stole lub chcemy przy nim odrobić lekcje. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest lampa, której wysokość jest regulowana. Gdy potrzebujemy, możemy przybliżyć źródło światła. Istnieje też możliwość zamontowania kinkietu, który dodatkowo oświetli miejsca przy stole.

Kuchnia, która ma mieć swój charakter, potrzebuje odpowiedniego oświetlenia. Kilka punktów idealnie spełni swoją rolę. Niewielka lampka na ścianie lub halogeny mogą być włączone w momencie, gdy do kuchni wchodzimy co pewien czas, aby zamieszać gotujące się na kuchence potrawy lub sprawdzić, czy ciasto już się upiekło. Korzystnym rozwiązaniem jest też delikatne oświetlenie montowane przy okapie.