Dywan – mała, wielka rzecz
Dywan to z pozoru mało znaczący element, jednak dobrze dobrany potrafi w bardzo interesujący sposób zmienić cały wystrój wnętrza, do którego zostaje dopasowany. Obecnie często się z niego w mieszkaniach rezygnuje, zwłaszcza we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych, choć nie zawsze jest to dobry pomysł. Dywan bowiem, jak żaden inny element, jest istotny z przyczyn estetycznych i funkcjonalnych. To już nie tylko prostokąt – coraz częściej występuje w fantazyjnych kształtach: geometrycznych lub bardzo nieregularnych, co sprawia, że pasuje niemal wszędzie.
Potrzebny czy nie? To pytanie, które często zadają sobie osoby realizujące nową aranżację wnętrza. Dywan zawsze dodaje przytulności, ociepla i dekoruje pokój, ale także wycisza, co jest szczególną zaletą w przypadku budownictwa wielorodzinnego. Mnogość rodzajów dostępnych w sklepie sprawia, że nietrudno dopasować model odpowiedni do konkretnego klimatu. Obecnie dywan może przesłaniać całą podłogę, może również zakrywać tylko jej niewielki fragment. Dostępne są tradycyjne dywany prostokątne, kwadratowe i okrągłe, coraz częściej dzięki rozlicznym pomysłom producentów przybierają one jednak najróżniejsze kształty: od nowoczesnych, geometrycznych po fantazyjnie wycinane. Do wyboru mamy również dywany wykonane z włókien naturalnych, takich jak: bawełna, wełna, jedwab, lub z włókien sztucznych: poliamid, polipropylen, heat-set, heat-set frise. Rodzaje włókien dywanu oraz sposób utkania wpływa na jego trwałość. Im dywan ma wyższe i bardziej gęste runo, tym jest lepszej jakości, choć długość włókien jest kwestią indywidualną. Im gęstszy dywan, tym trudniej utrzymać go w czystości i warto o tym pamiętać.
Dywan stylistycznie powinien pasować do pomieszczenia, w którym go układamy – nie ulega to wątpliwości. Na inny typ zdecydujemy się w salonie, inny w kuchni. We wnętrzach stylowych sprawdzą się raczej te o tradycyjnym wzornictwie (choć niekoniecznie szablonowe i nudne), w nowoczesnym wystroju lepszym wyborem będzie ten bardziej nowoczesny – to proste. Zdarza się jednak, że osoby wybierające styl eklektyczny lub po prostu bawiące się trendami wnętrzarskimi, wybierają w spokojnych i stonowanych pomieszczeniach lub w pokojach stylizowanych na wnętrze loftu dywany z bogatą ornamentyką, ozdobione i wielobarwne. Jeśli umiejętnie wykorzystany zostaje efekt kontrastu, także może to dać bardzo ciekawy efekt. Warto trzymać się jednej tylko zasady: im większa liczba wzorów i kolorów, tym większy chaos, nawet więc przy świadomej decyzji o kompozycyjnym chaosie, wzór musi korespondować z całością dekoracji.
Kolor dywanu można dobrać do wnętrza na zasadzie tej samej gamy barwnej. We wnętrzu o dominującej w postaci farb ściennych czy meblach barwie zielonej, warto położyć dywan w jaśniejszej lub ciemniejszej zieleni. Można też posiłkować się podobną gamą kolorystyczną (jeśli zieleń, to ciemna, butelkowa, seledyn) lub stosując kolor dopełniający i jego odcienie.
Kwestią istotną jest także materiał wykończeniowy podłogi. Najkorzystniej wygląda zestawienie: jasna podłoga – dywan ciemniejszy. Znaczenie ma także kolor podłogi: w przypadku paneli bądź desek ułożonych wzorzyście, lepszym wyborem jest jednolity chodnik.
Nie sposób zignorować również koloru mebli i dodatków. Dywan może być względem nich spójny lub kompletnie różny. Analizujmy nasze wnętrze i dobierzmy propozycję najlepszą z możliwych.