Zadbaj o wytrzymałość drewna. Przygotowanie do impregnacji
Przed przystąpieniem do procesu impregnacji drewnianą tarcicę konstrukcyjną należy odpowiednio przygotować. Przede wszystkim, musi być pozbawiona kory. Niepożądane są również wszelkie przebarwienia, nacieki czy nieregularne kształty w istotnych miejscach belki. Nietypowy wygląd drewna może świadczyć o tym, że jest ono zarażone pleśnią lub grzybami. W najgorszym wypadku może być ono zarażone szkodnikami. W ten sposób znacznie zmniejsza się wytrzymałość drewna. Przed przystąpieniem do impregnacji należy mieć pewność, że drewno jest suche. Drewno o wilgotności wyższej niż 30% może mieć dużo mniejszą odporność na zginanie niż drewno odpowiednio wysuszone. Nie można jednak przesadzać, gdyż zbyt mocno wysuszone drewno jest podatne na inne uszkodzenia mechaniczne. Istotna jest również obróbka drewna. Belki pobrane prosto po cięciu będą miały dużo gorsze własności mechaniczne od odpowiednio obrobionych przez struganie i ciosanie.
Jak uzyskać odpowiednią wilgotność drewna?
Najprostszym sposobem osiągnięcia wymaganej wilgotności drewna jest naturalne suszenie. Proces ten zachodzi np. podczas składowania drewna na sztaplach na wolnej przestrzeni. Dodatkowo, drewno może być suszone w suszarniach. Należy pamiętać, aby po dostarczeniu na budowę, drewno nie miało kontaktu z glebą. W ten sposób może po raz kolejny chłonąć wilgoć, a cały proces suszenia straci sens. Przed impregnacją istotne jest również sezonowanie drewna. Mówi się, że dopuszczalnym minimum są dwa tygodnie, chroniąc w tym czasie drewno przed opadami oraz innym kontaktem z wodą. Jeżeli do budowy zostanie zastosowane wilgotne drewno, może być ono podatne na wszelkie zniekształcenia oraz korozję.
No to do dzieła – impregnacja
Ogólnie rzecz biorąc, proces impregnacji nie należy do najłatwiejszych. Niepoprawnie zaimpregnowane drewno nie będzie charakteryzowało się własnościami mechanicznymi, na których nam zależy. Co zrobić? Warto zlecić proces impregnacji drewna specjalistom, lub udać się do tartaku i zakupić już przygotowane odpowiednio deski. Należy jednak upewnić się, jakimi metodami i za pomocą jakich środków było przeprowadzone impregnowanie. Istnieje kilka metod impregnacji, które z reguły są dostosowane do środka ochronnego. Dlatego warto zaznajomić się z zaleceniami technicznymi u samego producenta.
Jeżeli zdecydowaliśmy się sami przeprowadzić proces impregnacji, należy się do niego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy pamiętać o wcześniejszych krokach i odpowiednim przygotowaniu drewna. Następnie należy dobrać środek. Sęk w tym, że jest ich multum… Farby, oleje, impregnaty rozpuszczalnikowe… Można się pogubić, dlatego przed zastosowaniem któregoś należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta.
Jeżeli wszystko jest gotowe, można złapać za pędzel lub wałek i pokryć drewno odpowiednią warstwą środka ochronnego. Należy robić to dokładnie, tak aby żadne miejsce nie zostało pominięte. Należy robić to bardzo uważnie by niechciane elementy nie przykleiły się do impregnowanej warstwy.