W jakim stylu urządzić mieszkanie?

Nasze mieszkanie mówi naprawdę wiele o nas. Zanim zdecydujemy się na urządzenie go w konkretnym stylu powinniśmy odpowiedzieć sobie na naprawdę wiele pytań. Musimy wiedzieć czego chcemy, co lubimy. Przecież musimy się w nim dobrze czuć. Jednym z najbardziej rozpoznawalanych nurtów w architekturze wnętrz jest styl skandynawski. Tutaj stawia się przede wszystkim na naturalność oraz prostotę. Zgodnie z tym stylem mieszkanie powinno być jak najbardziej funkcjonalne. Warto wspomnieć także o tym, że cena stosowanych tutaj rozwiązań jest także bardzo korzystna. Meble oraz wyposażenie wnętrz kupimy w bardzo przystępnych cenach. Korzysta się z materiałów naturalnych, takich jak drewno czy bawełna. Przeważają tutaj proste oraz geometryczne formy. Ilość rzeczy w pomieszczeniu jest ograniczona. Jeśli chodzi o meble to bardzo często można dostrzec tutaj ażurowe oraz przeszklone fronty mebli.

Ciekawy jest także styl prowansalski. Ukształtował się on we Francji. Może przypominać styl rustykalny. Jest pełny ciepła oraz wiejskiego klimatu. Korzysta się tutaj przede wszystkim z kamienia i ceramiki. Pojawia się również drewno. Kamienne są podłogi oraz meble kuchenne. Pojawiają się także charakterystyczne murki. Jeśli chodzi o fronty mebli to najczęściej są one drewniane. Mogą być także wykonane z bardzo charakterystycznej tkaniny. Wykorzystuje się tutaj także kute żelazo. Kolory, które dominują w mieszkaniach urządzonych w stylu prowansalskim to żółty, błękitny, fioletowy, a także wszelkie odcienie kolorów kamieni. Mieszkanie, które będzie urządzone w stylu prowansalskim na pewno będzie przytulne oraz ciepłe. Będzie chciało się w nim przebywać, gdyż czuć w nim domową atmosferę.

Wśród architektów wnętrz są także fani stylu orientalnego. Styl ten jest bardzo ogólny, gdyż tak naprawdę można nazwać nim wszystko, co zostało przemycone z kultury wschodniej do wnętrz europejskich. Pojawiają się tutaj lekkie formy, kolorystyka która jest inspirowana kulturą wschodnią. Stawia się tutaj na naturalne barwy. Jednak nie brakuje tutaj także kontrastowych, żywych kolorów. Nie ma tutaj reguły. Oczywiście aby nadać wnętrzu orientalnego wymiaru nie można zapominać o stylizowanych dodatkach. Powinno ich być wiele. Mogą to być jakieś rzeźby czy też figurki. Oprócz tego charakterystyczne są także narzuty oraz poduszki.

Ostatnio dość popularnym kierunkiem w sztuce i architekturze jest również minimalizm. Wywodzi się on z lat 60 ubiegłego stulecia. Tutaj chodzi przede wszystkim o ograniczenie środków i form. Dotyczy to również barw. Pojawiają się tutaj przede wszystkim uproszczone bryły geometryczne. Są one w podstawowych kształtach. W minimaliźmie na próżno szukać jakiś skomplikowanych form. Także faktura powierzchni jest dość prosta. Jeśli chodzi o kolory występujące we wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym to zazwyczaj są to biel, czerń oraz wszelkie odcienie szarości. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj przede wszystkim forma. Mówi się o tym, że wnętrza minimalistyczne charakteryzują się sterylnością. Wielu osobom kojarzy się on przede wszystkim z porządkiem, czystością, a także wysmakowaniem. Jednak minimalizm ma także swoich przeciwników. Ci uważają, że we wnętrzach minimalistycznych można czuć się jak w laboratorium czy szpitalu.