Najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Urządzając swój dom lub mieszkanie warto zapoznać się ze stylami wnętrz i ich charakterystyką. Będzie to znakomita podstawa do orientacji na rynku dekoracyjnym. Zdobycie wiedzy o stylach w aranżacji pomoże nam wybrać odpowiednie meble, dodatki a także kolory ścian. Pamiętajmy jednak, żeby nie trzymać się sztywno ram wytycznych i nie kierować wyłącznie trendami w modzie. Dom czy mieszkanie ma się podobać przede wszystkim nam. Ma być przytulny i funkcjonalny. Mamy w nim odnaleźć nasz spokój i harmonię, gdzie znajdzie się miejsce do odpoczynku, wspólnego spędzania czasu z rodziną oraz zabawy z dzieckiem.

Styl eklektyczny

Charakteryzuje się dobrowolnym mieszaniem elementów wystroju pochodzących z różnych stylów. Może być zabawą, ale wybierając ten styl wystroju należy posiadać umiar. Granica między eklektyzmem a kiczem jest bardzo cienka i nasze wnętrze może zamienić się w pomieszczenie wypełnione chaosem. Urządzając dom czy mieszkanie w stylu eklektycznym warto nie łączyć więcej niż dwóch, trzech stylów aranżacyjnych.

Styl eko

Jest związany nie tylko z wystrojem mieszkania, ale przede wszystkim ze stylem życia właścicieli. W stylu ekologicznym stawia się na naturalne, odnawialne i trwałe surowce, jak len, bawełna, wiklina czy bambus. We wnętrzach przeważa surowe drewno oraz naturalne materiały. Osoby wybierając styl eko bardzo często decydują się na bambusową podłogę, ponieważ bambus szybko rośnie a ścięty wypuszcza nowe pędy (wpisuje się w nurt ekologii i życia w zgodzie z naturą).

Styl glamour

Styl, który charakteryzuje się przepychem z użyciem szlachetnych materiałów i odważnym połączeniem kolorystycznym. Jest to szykowne wnętrze pełne kontrastów. Dominujące kolory to złoty, srebrny oraz brokat. Do materiałów chętnie wykorzystywanych przez osoby aranżujące wnętrze należy futro, aksamit oraz wzorzyste tkaniny. Jest to styl przeznaczony dla osób odważnych, które odnajdą się w takim wnętrzu.

Styl vintage.

Charakteryzuje się wystrojem wnętrz z pozoru niepasującymi do siebie przedmiotami. Może to być nowoczesny stół połączony z odrestaurowanymi krzesłami z drewna. Wymaga od osoby projektującej wnętrze wyczucie smaku i odpowiedni umiar, by podobnie, jak w przypadku styku eklektycznego nie stworzyć w pomieszczeniu pozoru wrażenia bałaganu.

Styl skandynawski

Styl, który w ostatnim czasie jest najchętniej wybierany. Urządzając wnętrze w stylu skandynawskim stawiamy na jasne kolory. Dzięki jasnym ścianom i drewnianej podłodze nasze pomieszczenie wydaje się większe. Styl skandynawski charakteryzuje się przede wszystkim wygodą oraz komfortem. Nie stroni się od grubych tkanin, które sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne. Materiałem dominującym jest surowiec naturalny, jak drewno, wiklina czy bawełna. W pomieszczeniach urządzony w stylu skandynawskim doskonale prezentują się meble wykonane z surowego drewna.

Styl klasyczny

Najczęściej wybierany przez inwestorów, ale nie lubimy przez architekt, ponieważ nie daje wolności aranżacji a narzuca cechy, które musi spełnić pomieszczenie. W tym stylu stawia się na eleganckie, drewniane meble. Sofy oraz kanapy są tapicerowane. Dominującymi barwami są ciemne i ciepłe kolory.