Meble z drewna czy płyty wiórowej?

Tak samo, jak wśród mebli z drewna, jak i płyty wiórowej znajdziemy wiele ciekawych propozycji. Którą z nich wybrać jest uzależnione od naszej koncepcji oraz funduszy, które możemy przeznaczyć na zakup wybranych mebli. Powszechnie wiadomo, że meble z płyty wiórowej są o wiele tańsze niż meble wykonane z drewna. Aby wybór był trafny powinniśmy przemyśleć kilka kwestii, które mogą okazać się pomocne przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.

Pierwsze i najważniejsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać to czy meble kupujemy na krótki, czy na długi czas. Jeżeli należymy do osób, które lubią często zmieniać meble i nie zależy nam na ich wysokiej jakości możemy kupić meble wykonane z płyty wiórowej, których ogromny wybór jest dostępny w wielu popularnych sklepach sieciowych. W innym przypadku, kiedy możemy przeznaczyć większe fundusze i zainwestować w solidniejsze i trwalsze meble kupmy te wykonane z drewna. Są one nie tylko wytrzymałe, ale w dłuższym okresie czasu o wiele lepiej się prezentują niż ich tańsza alternatywa mebli z płyty.

Drugi bardzo ważny argument – pomieszczenie, do którego kupujemy meble. Jeżeli decydujemy się na kupno mebli do kuchni najlepszym rozwiązaniem jest kupno mebli drewnianych. Aranżując wnętrze kuchni do mebli kupujemy pasujące sprzęty (np. lodówka oraz kuchenka pod zabudowę). Częsta wymiana mebli kuchennych wiąże się także z wymianą sprzętów kuchennych a to narazi nas na dodatkowy wydatek. Meble z płyty wiórowej nie wyglądają źle, ale z biegiem czasu widać na nich uszkodzenia o wiele bardziej, niż na drewnianych meblach. Tak samo jest w przypadku salonu, który jest miejscem reprezentatywnym w domu. Meble z drewna litego o wiele korzystniej zaprezentują się niż meble z płyty wiórowej, które wyglądają na tańsze i złej jakości. Zakup stolika do kawy lub drewnianej ławy nie jest ogromnym wydatkiem a pięknie wypełni aranżacyjnie każdy styl pomieszczeni, nie ważne jaki – nowoczesny czy skandynawski.

Punkt trzeci, który ma kluczowe znaczenie i podsumowuje cały tekst – bardzo często przy wyborze mebli kierujemy się ceną. W przypadku, kiedy dysponujemy małą kwotą a potrzebujemy mebli od ręki – zakupny tańsze, które bez bólu serca możemy wymienić za rok czy dwa lata. Nie będą one tak atrakcyjne, solidne i trwałe, jak meble drewniane, ale spełnią swoją funkcję. Kiedy jesteśmy przygotowani na wydatek rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych oraz zależy nam na solidnych, wytrzymałych i uniwersalnych meblach – kupmy meble drewniane. Meble z drewna mają przewagę nad meblami z płyty wiórowej. Nie tylko, dlatego, że są uniwersalne, ale również powodem jest ich ponadczasowość. Z łatwością wkomponujemy je w wystrój. Nie ważne czy klasyczny, czy nowoczesny. Z łatwością dopasujemy dodatki. Jeżeli lubimy niekonwencjonalne rozwiązania kupmy meble drewniane wzbogacane hartowanym szkłem czy metalem. Nadadzą one lżejszy charakter dla mebli i ciekawie wzbogacą nasze wnętrze. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest także łączenie drewna z tapicerką (np. mebli do sypialni).