Okna w idealnej odsłonie

Aranżacja mieszkania czy domu to spore wyzwanie. Nie możemy zapomnieć o żadnym detalu. Jednym z elementów, jakie powinniśmy zaaranżować, są okna. Na rynku nie brakuje propozycji, które ułatwią nam przygotowanie estetycznie wyglądających okien. Dzięki ogromnemu wyborowi dodatków i zasłon możemy uzyskać zupełnie odmienny efekt w każdym pomieszczeniu.

Podstawowym elementem są produkty, które pozwolą nam uchronić się przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Sporo osób stawia na klasyczne firanki, a osłonę przed uciążliwym promieniowaniem słonecznym zapewniają im zasłony. W zależności od tego, czy w danym pomieszczeniu wieszamy firanki i zasłony, czy też same firanki, wybieramy karnisz z dwoma szynami lub z jedną. Wybór karnisza musi być dokładnie przemyślany. Możemy montować go na suficie lub na ścianie nad oknem. Każdorazowo szyny powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od powierzchni ściany, aby firanki o nią nie zawadzały. Firanka powinna też znaleźć się na tyle daleko od okna, aby nie blokować jego otwierania. Karnisz powinien też być dłuższy niż szerokość okna, aby firanka nie kończyła się wcześniej niż rama okienna i zapewniała odpowiedni wygląd całości. Na rynku mamy do wyboru zarówno karnisze drewniane, które mają swój niepowtarzalny styl, jak tez karnisze metalowe, które posiadają niebywale dekoracyjne zakończenia.

Jeśli nie jesteśmy zwolennikami firanek i zasłon, warto postawić na rolety. Niekiedy łączone są z delikatnymi firankami, innym razem stanowią wystarczającą ochronę przed wzrokiem sąsiadów oraz promieniami słonecznymi. Rolety wykonywane są z różnego rodzaju materiałów, dzięki czemu charakteryzują się zróżnicowanym stopniem przepuszczalności promieniowania słonecznego. Niektóre gwarantują nam przyjemny chłód i nie dopuszczają do nagrzania pomieszczenia, inne przepuszczają delikatne światło. Rolety mają kilka odsłon, dzięki czemu możemy dopasować je do swoich potrzeb.

Popularnym rozwiązaniem są rolety kasetowe. Całość materiału ukryta jest w wygodnej kasecie, co prezentuje się bardzo estetycznie. Takie rolety zwykle posiadają żyłki, którymi prowadzony jest materiał. Idealne rozwiązanie do okien, które można uchylić od góry. Są to tez rolety stworzone z myślą o oknach na poddaszu. Materiał rolety znajduje się blisko szyby i nie opada w nieodpowiednim kierunku. Innym rozwiązaniem są rolety, których materiał swobodnie zwisa i nie jest połączony z prowadnicami. Możemy też kupić roletę zwijaną niczym żaluzje. Ogromną zaletą rolet jest to, że łatwo je wyczyścić. Nie musimy prać firanek i zasłon, a kurz szybko usuwamy wilgotną ściereczką. Fantastyczna propozycja dla alergików, którzy nie mogą mieć kontaktu z roztoczami.

Obecnie możemy udekorować okno, chroniąc się zarazem przed przeciągiem. W sklepach z elementami wyposażenia domowego znajdziemy estetycznie wykonane progi. Jest to zwykle materiał wypełniony częściowo piaskiem, dzięki czemu trzyma się doskonale na swoim miejscu. Nie brakuje oryginalnych wzorów oraz ciekawych kolorów, które staną się dekoracją dla okna.