Kominki elektryczne i tradycyjne

Wiele osób marzy o tym, aby mieć w domu kominek. Rozpalenie ognia i spędzenie przy nim czasu z najbliższymi kojarzy się z domowym ciepłem i zażyłością. Jeśli dysponujemy miejscem we własnym domu, odpowiednio wcześnie możemy zaplanować budowę kominka. Wymaga to obecności przewodu kominowego, który musimy systematycznie czyścić. Wybieramy kominek złożony z wkładu oraz obudowy. Ta ostatnia może być wykonana z kilku rodzajów tworzyw. Jednym z nich jest drewno. To doskonała opcja, aby wpasować wygląd kominka w ciepłą i przytulną aranżację wnętrza. Drewno sprawdza się w klasycznych pomieszczeniach, ale dzięki odpowiedniemu wzornictwu może też wpasować się w nowoczesne aranżacje. Bardzo popularne są obudowy wykonane z kamienia. Zapewniają one niebanalny wygląd pomieszczenia, w którym umiejscowiony jest kominek. Stosuje się między innymi marmur. W klasycznych pomieszczeniach umieszcza się też kominki, które są obudowane płytą pomalowaną na kolor ścian. Zapewnia to ciekawy efekt i umieszcza kominek niejako bezpośrednio w konstrukcji ściany. Wybór obudowy zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Kamień czy drewno sprawdzają się z różnorodnych aranżacjach.

Nie w każdym domu czy mieszkaniu możemy zamontować klasyczny kominek. Wymaga on obecności przewodu kominowego, którego wykonanie w bloku lub w niektórych domach jest po prostu niemożliwe. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie rezygnować z marzenia o ognisku domowym i spędzeniu przy nim czasu z rodziną. Z odsieczą przybywają nam producenci wyposażenia domowego, którzy postanowili stworzyć kominki elektryczne. Trudno przecenić ich możliwości. Pierwszą zaletą jest to, że do ich montażu nie musimy posiadać przewodu kominowego. Jeśli zapragniemy widoku trzaskającego ognia w naszym mieszkaniu, możemy po prostu kupić kominek elektryczny, który zapewni nam satysfakcjonujące wrażenia.

Tym, co jest nam potrzebne przy montowaniu kominka elektrycznego, jest gniazdo z uziemieniem. Kominki elektryczne nie zajmują tak dużo miejsca, jak klasyczne kominki. Nie musimy też co roku zaopatrywać się w drewno. Przy klasycznym kominku konieczne jest też właściwe wysuszenie drewna, które mamy zamiar wsadzić do środka. Pamiętajmy też, że elektryczny kominek nie wytwarza spalin, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Jeśli zależy nam zatem na efektywnym i czystym kominku, możemy śmiało wybierać spośród wielu dostępnych modeli.

Kominki elektryczne posiadają temperaturę przybliżoną do tej, jaka panuje w pokoju. Nie musimy więc martwić się tym, że nasze dziecko oparzy się, gdy dotknie urządzenia. Nie wymaga ono też systematycznego czyszczenia oraz kontrolowania przewodu kominowego, który jest tutaj zbędny. Ogromnym plusem wielu modeli jest fakt, że uruchomimy je przy użyciu pilota. Jeśli leżymy na kanapie i oglądamy film, możemy w każdej chwili uprzyjemnić sobie ten moment widokiem trzaskających płomieni w naszym elektrycznym kominku. Warunkiem jest tylko posiadanie pilota w zasięgu ręki. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie.