Jak zaaranżować niewielkie mieszkanie?

Nie wszyscy z nas mają to szczęście być posiadaczami naprawdę dużego i przestronnego mieszkania. Ci, którzy mieszkają na niewielkiej powierzchni nie muszą się jednak martwić. Małe też potrafi być piękne. Trzeba je jedynie odpowiednio zaaranżować.

Pamiętaj: każdy centymetr ma znaczenie
Małe mieszkanie to konieczność wykorzystania każdego centymetra powierzchni. W związku z tym warto pamiętać o wszystkich kątach i wnękach, również tych okiennych. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na meble, które mogą spełniać więcej niż jedną funkcję. Przykładem jest na przykład rozkładane łóżko z szufladami, na które dobrze jest zdecydować się zamiast tradycyjnej sofy. Wybierając regał, warto postawić na taki, który kończyć będzie się pod samym sufitem. W ten sposób zyskamy wiele półek na książki.

Drzwi? Ale jakie?!
Wybierając drzwi, trzeba zdać sobie sprawę, że te klasyczne zajmą nam naprawdę wiele powierzchni. Najlepiej zakupić drzwi przesuwne, które nie potrzebują dodatkowego miejsca. Jeszcze lepiej, jeśli zostaną wykonane z chociaż półprzezroczystego materiału. Idealnie sprawdzają się jako sposób na wydzielenie w jednym pomieszczeniu kącika służącego do innych celów.

Kolory. Tylko które wybrać?
Niewielką przestrzeń można skutecznie powiększyć przy pomocy odpowiednio dobranych barw. Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że ciemne barwy w przypadku małego mieszkania nie są dobrym rozwiązaniem. Takie kolory sprawiają, że wnętrze wydaje się jeszcze mniejsze niż jest w rzeczywistości. Jeżeli chcemy je powiększyć, powinniśmy postawić na jasne, pastelowe barwy. Sprawiają nie tylko, że mieszkanie wydaje się bardziej przestronne, ale też wnoszą do niego odrobinę ciepła i przytulności.

Meble z lekkich tworzyw
Ogromną rolę w tworzeniu aranżacji wnętrza o niewielkiej powierzchni odgrywają odpowiednio dobrane meble. Najlepiej postawić na takie, które zostały wykonane z lekkich, wręcz przezroczystych materiałów. Doskonałym wyborem są te zrobione ze szkła. Nie tylko nie przytłacza ono wnętrza, ale za sprawą przezroczystości również je powiększa. Kupując meble, dobrze jest szukać tych składanych. Przykładem są krzesła, które zawsze można złożyć i schować za szafą, a wyjąć dopiero wtedy, kiedy będą nam potrzebne. Podobnie jest w przypadku niewielkich stolików przykręcanych do ściany, które sprawdzają się w kuchni.

Jakie tkaniny?
Wszyscy doskonale wiedzą, że wrażenie przestrzeni doskonale kształtują kolory. Zapominamy natomiast, że podobną rolę są w stanie spełniać tkaniny. W małym mieszkaniu powinny one być lekkie, zwiewne. Należy unikać grubych, mięsistych zasłon, dywanów i narzut. Wprawdzie ocieplają one wnętrze, ale jednocześnie skutecznie zmniejszają je optycznie.

Światło
W mieszkaniu o niewielkiej powierzchni bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie. Powinno ono być jasne. Tylko wtedy nie będzie optycznie zmniejszać pomieszczeń. Warto postawić na duże lampy, które wzbogacone zostaną umieszczonymi na ścianach kinkietami. Takie detale można również wykorzystać jako element wydzielający poszczególne strefy w pokoju.